تراكم فرش: هر تخته فرش داراي دو نوع تراكم (عرضي و طولي) مي‌باشد.

تراكم عرضي فرش :تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر عرض فرش را گويند كه با شانه مشخص مي‌شود. مثال: قالي 350 شانه يعني در هر متر عرض فرش معادل 350 ريشه (گره رنگ) بافته شده است. شانه‌هاي رايج بازار عبارتند از 220-250-280-320-350-380-400-440-500 شانه.

تراكم طولی فرش : تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر طولي قالي را گويند. مثال: قالي با تراكم 500 يعني در يك متر طولي فرش معادل 500 ربيشه (گره رنگ) بافته شده است، تراكم‌هاي طولي رايج در بازار عبارتند از: 300-400-500-600-700-800-900-1000 رج مي‌باشد. (تراكم طولي در روش‌هاي مختلف بافت فرش ماشيني با همديگر تفاوت دارد).

تعداد ريشه(گره رنگ) در يك متر مربع فرش: با توجه به شكل زير نحوه محاسبه به شرح ذيل است چون تعداد گره رنگ در عرض معادل 500 گره و در طول هم معادل 1000 گره رنگ است. پس تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر مربع 500/000=1000*500

مواد اوليه مصرفي در فرش :جهت بافت هر فرش بايد سه نوع نخ مصرف نمود: نخ پرز، نخ تار و نخ پود.

رنگ :جهت بافت گره‌هاي رنگ استفاده مي‌شود كه به دور نخ پود به صورت گره و يا به شكل (يو U) قرار مي‌گيرد و چندين نوع مي‌باشد:

1- نخ اكريليك نمره 10.5دولا یا 18 سه لا صددرصد اكريليك خالص

2- مخلوط نخ اكريليك و پلي‌پروپيلن: كه به صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي‌پروپيلن ريسيده مي‌شود.

) صددرصد پلي‌پروپيلن p.p يا بي.سي.اف (B.C.F

نخ تار فرش :اين نخ به صورت مخلوط پنبه پلي استر ريسيده مي‌شود، كيفيت الياف مصرفي و نوع ريس آن عامل مهمي در دوام و زيبايي فرش است. اين نوع نخ‌ها بيشتر در قالي‌هاي اكريليك مصرف مي‌شود و جهت نخ تار قالي‌هاي پلي‌پروپيلن و بي.سي.اف از همان جنس نخ پرز (يعني نخ بي.سي.اف) بعلت ارزاني استفاده مي‌شود.


موضوعات مرتبط: مشخصات فنی فرش ماشینی

تاريخ : شنبه سی و یکم تیر 1391 | 21:17 | نویسنده : فرش دیبا |

در هنر و صنعت فرش بافی نقشه یک بخش مهم و به تعبیری اساسی‌ترین بخش کار به شمار می رود در کنار مسائل و عوامل مهمی که تشکیل دهنده اعتبار و ارزش فرش به حساب می‌آید اصالت و هویت ملی یک فرش از روی نقشه آن شناخته می‌شود.

سیر تحول طراحی فرش 

تکنیک طراحی فرش نیز همچون خود فرش تحولات گوناگونی را پشت سرگذاشته است ابتدایی‌ترین نوع آن را می‌توان در بافت ذهنی یک قالی باف دانست

  انواع نقشه قالی

نقشه قالی به چهار دسته تقسیم می‌شود    .

1.نقشه‌های نقطه چین شده

2.نقشه‌هایی که بخشی از آن نقطه چین شده و بخشی دیگر از آن بدون نقطه است    .

3.نقشه‌هایی که بدون نقطه چین می‌باشند  .

4.استفاده از عکس یا نقاشی بدون استفاده از نقطه‌چین

کامپیوتر و نقش آن در طراحی فرش

کامپیوتر به عنوان یک صنعت نوین در طراحی فرش و نقشه‌ می‌تواند یاری دهنده صنعت فرش ایران باشد

نقشه خوانی

سه روش برای نقشه خوانی وجود دارد.

1. خود بافنده نقشه را در اختیار داشته باشد و با نگاه کردن به آن قالی را ببافد.

2. فرددیگری که معمولا خود نیز در حال بافت است نقشه را با صدای بلند می‌خواند و یک یا چند بافنده دیگر طبق آن گره می‌زنند

 3.استفاد ه از کامپیوتر نقشه‌خوان ؛ این دستگاه به تازگی وارد صنعت فرش بافی شده است و هنوز به طور همه‌گیر مورد استفاده قرار نگرفته و در برخی از مناطق و سازمانها به کار گرفته شده است

کاغذ شطرنجی و انواع آن

کاغذ شطرنجی یا کاغذ نقشه کاغذی است که نقشه و طرح قالی بر روی آن کشیده می‌شود این کاغذ جدول بندی شده و هر مربع بزرگ آن به ده خانه طولی و ده خانه عرضی تقسیم می‌شود و هر مربع کوچک علامت یک گره است.

چگونگی تهیه نقشه فرش

برنامه اجرایی کار بافت فرش بر طبق طرح مورد نظر را نقشه فرش می‌گویند.

 

 

طرح فرش در ایران

مجموعه وضع ظاهری فرش که عبارت از نقش ، رنگ‌آمیزی ، بافت ابعاد و تناسب این عوامل در متن و حاشیه می‌باشد طرح فرش را شامل می شود طرح فرش ایران آمیزه‌ای است از هنر و صنعت و معتقدات و فرهنگ ایرانی که طی قرون و اعصار شکل گرفته متجلی گشته تکمیل گردیده به اوج رسیده و به جهانیان به عنوان بارزترین نشانه ذوق و سلیقه و عصاره هنر مردم این مرز و بوم ارائه شده است.


موضوعات مرتبط: طراحی نقشه فرش

تاريخ : شنبه سی و یکم تیر 1391 | 21:8 | نویسنده : فرش دیبا |

برای ریسندگی پشم در آغاز الیاف رنگی و سفید منتقل می‌شود برای ریسندگی آماده می‌شوند الیاف را با دست باز می‌کنند و با آب و روغن مخلوط می‌کنند برای جلوگیری از الکتریسیته و حالت پیوستگی این عمل صورت می‌گیرد (پ‌هاش (PH) خنثی)، 24 ساعت می‌ماند و بعد از دستگاه ولف عبور می‌دهند که باعث باز شدن الیاف از هم (یعنی حلاجی) می‌شود و به دستگاه کاردینگ (شانه‌کاری) فرستاده می‌شود. این دستگاه پشمها را شانه می‌کند و ناخالصیها، خاک، خاروخاشاک، کثیفی‌ها را می‌گیرد و تولید نیمچه نخ می‌کند.

نمره نخ را در ابتدای کارد اول در دستگاه شانه‌کاری اندازه می‌گیرند.


(برای اطلاعات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


موضوعات مرتبط: ریسندگی پشم

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه سی و یکم تیر 1391 | 20:38 | نویسنده : فرش دیبا |

بحث فرش چند مدتی است که با تاسیس رشته های فرش در چندین دانشکدهٔ مختلف در ایران و برپایی نمایشگاههای سالانه بین المللی فرش در کشورمان رونقی تازه یافته است. تولید فرش به علتهای عدیده از جمله اشتغال زایی وافر آن یکی از عوامل مفید در توسعه اقتصادی کشور میباشد، مبحثی که حرفه های بسیاری را به دنبال داشته و دارد، تولید پنبه و پشم، طراحی قالی، رنگرزی، بافت، مرمت قالی و تجارت داخلی و خارجی آن از جمله منابع درآمد برای جمعیت کثیری از هموطنانمان میباشند. از این میان حرفه – هنر طراحی فرش یکی از اساسیترین عوامل در تولید یک قالی است که خود دارای چندین بخش و مرحله مرتبط با هم میباشد؛ نخست طرح مدادی برروی کاغذ شطرنجی بارجشمار مناسب و ابعاد متناسب کشیده میشود و این در اصل اسکلت کار میباشد و بقیه مراحل بر روی این طرح اولیه انجام میپذیرد. سپس بسته به نوع سبک نقاشی قالی (ترکی – فارسی)، رنگ بر روی طرح گذاشته میشود و یا مانند مناطق اطراف تبریز، قسمتهای رنگی را با شماره مشخص میکنند و بعد رنگ مورد نظر را جلوی آن شماره در کاغذ نوار مانندی به نام مستوره قرار میدهند. بعد از آن نوبت به نقطه کردن نقشه میگردد که در این مرحله طرح را به زبانی قابل فهم برای بافنده ترجمه میکنند و خود دارای قوانین و روشی خاص است. حال نقشه برای بافت آماده است. یک طراح قالی باید با طراحی سنتی و نیز با طراحی پایه تا اندازای آشنایی داشته باشد و اگر به کار نقاشی نیز میپردازد باید که با رنگهای سنتی ایرانی آشنایی کامل داشته باشد، از طرفی یک طراح باید با نحوه بافت یک قالی آشنا باشد تا زمان طراحی از اشتباهاتی که ممکن است برای بافنده مشکل ایجاد نماید بپرهیزد. طراحی قالی مانند بسیاری حِرَف سنتی دیگر سالهای مدیدی است که به روش استاد – شاگردی آموزش داده میشده و میشود، البته چندصباحی است که به هدف علمی کردن این حرفه – هنر، آنرا در دانشگاهها تدریس میکنند و از آن جمله است رنگرزی، مرمت، بافت و … اما آیا میشود هنری را که بیش از هزاران سال قدمت دارد را در چندین ترم تحصیلی و به صورت آکادمیک به یک هنرجو آموزش داد. بنده که خود یکی از هنرجویان اینچنین دوره هایی هستم به شخصه مخالفت سوئی با این حرکت نداشته و ندارم اما آیا بهتر نیست که در کنار اینگونه آموزشها، محقق و کارشناسانی را نیز تربیت کنیم که با آشنایی کامل با مکاتب و نقوشی گذشته و حال هنر ایرانی بتوانند با احیای موتیفها و نگاره هایی که سالها در نقاشی سنتی ما بکار میروند و شناساندن این نگاره ها به طراحان و هنرمندان این سرزمین و نیز احیای ترکیببندیهای طلایی که در آثار گذشته ایرانیان نهفته است از منصرف شدن هنر سنتی ایران و نیز از یکنواختی طرحها و نقوش جلوگیری کنند. آیا برای نوآوری در طرحهای فرش باید تابلو فرش کشید یا طرحهای فرش را با منو بازار یکنواخت کرد؟ چرا ما آورندهٔ باصطلاح مُد نباشیم و دیگر کشورها خود را با ما یکرنگ نکنند، حتی شاید با این کار بتوان از تقلیدهایی که کشورهایی مثل چین، هند و پاکستان از طرحهای ما میکنند، جلوگیری نمود، آنها که قدرت سه هزار ساله طراحی و هنرمندی ما را در زمینه طراحی فرش ندارند، پس چرا کسی پاپیش نمیگذارد و فقط میتوانند بگویند که فرش ایران مرده است و دیگر نمیتوان برایش چاره ای اندیشید. به هر حال احیای هنر مقتدر ایرانی نیاز به حمایت همه جانبه دست اندرکاران و دولتمردان ایرانی دارد، همانگونه که در زمان صفویه اتفاق افتاد، به آنچه که داریم بیاندیشیم نه آنچه که نداریم.


موضوعات مرتبط: طراحی فرش به کجا میرود؟

تاريخ : شنبه سی و یکم تیر 1391 | 20:25 | نویسنده : فرش دیبا |

دنیای طراحی فرش به یک منطقه و یک کشور و یک فرهنگ خلاصه نمیشود، بلکه این جهانی است از فرهنگها و سنتهای مختلف که هرکدام به طریقی در صحنه پهناور فرش به منصهٔ ظهور میرسند. نقوش و طرحهای قالی نه تنها زینتبخش خانه ها و تالارهاست بلکه روایت کنندهٔ داستانها و افسانه های ملی و دربردارندهٔ هنر، فرهنگ، سنت و آداب و رسوم یک منطقه است.

بطور کلی میتوان گفت که نقش و نگارهای فرش زبان گویای یک فرش میباشند و بدون آنها فرش مرده است. تحقیق و پژوهش از اساسیترین و ریشه ای ترین عوامل در راه توسعه یک سیستم انسانی میباشد. امروزه ما به علت محدود شدن امکانات و نیزفقدان زمان لازم، به دست آوردن بیشترین بهره از کمترین سرمایه در کوتاهترین زمان، مهمترین هدف هر جامعه و سیستمی میباشد و این به اثبات رسیده است که این حاصل نمیگردد مگر با تحقیق و پژوهشهای پایه ای و اصولی در هر بخش .

 

(برای اطلاعات بیشتر  بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


موضوعات مرتبط: طراحی فرش در گذر زمان

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه سی و یکم تیر 1391 | 20:17 | نویسنده : فرش دیبا |

ماشین دو رپیری Pioneer CRP92 برای دستیابی به قابلیت تولید و انعطاف پذیری بالا، کیفیت های جدید در فرش و هزینه های تعمیر و نگهداری پایین طراحی شده است. تولید این ماشین حداقل ۲۰% بیشتر از ماشین های فرش بافی دیگر است و می توان گفت بهترین ماشین از نظر حجم تولید بالا می باشد.


(برای اطلاعات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)موضوعات مرتبط: ماشین فرش بافی CRP92

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه بیست و سوم تیر 1391 | 14:4 | نویسنده : فرش دیبا |
فرش ها از نظر اندازه به نه دسته تقسیم میشوند که عبارتند از:

1-قالی

2-کلگی

3-کناره

4-قالیچه

5-پرده ای 

6-ذرع و نیم

7-ذرع و چارک

8-پشتی 

9-پادری

(برای اطلاعات بیشتر راجب هر یک بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)موضوعات مرتبط: انواع فرش از نظر اندازه

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 19:57 | نویسنده : فرش دیبا |
ابتدا ميله اي به طول يک متر و ضخامت پنج الي هشت سانتيمتر به طور مستقيم داخل ديوار يا به طور عمود بر زمين فرو برده سپسُ ميله ي ديگري را در فاصله اي به اندازه ي طول قالي مورد نظر بعلاوه هشتاد سانتيمتر اضافي جهت ريشه هاي قالي به موازات ميله ي اولي فرو مي کنيم ، نخ مورد نظر را تهيه نموده معمولاً از نخ پنبه نمره 20 دوازده يا چهارده لا جهت چله کشي استفاده مي شود بدين لحاظ نخ هاي پنبه را به صورت توپکي شکل درآورده و آن را داخل دو تشتک جداگانه مي گذاريم، يک نخ را بدست راست و نخ ديگر را بدست چپ ميگيريم و خود ما در وسط نخها قرار مي گيريم نخ اول را مي اندازيم نخ دست راست را از زير و نخ دست چپ را از رو مي گذاريم، وقتي که دوباره به اول برگشتيم اول نخ دست راست را به فرم هشت انگليسي نگه مي داريم و بعد نخ دست چپ را از زير ميله و از روي دست راست مي بريم و هر دو نخ را از زير ميله ديگر مي بريم و تا آخر به همين ترتيب ادامه ميدهيم، آنچه در اين مرحله مهم است مسئله کشش نخ هاي چله است که دقيقاً بايد مواظب آن باشيم، تا آخر يکنواخت تنيده شود و نبايد به صورتي باشد که يک قسمت محکم و قسمت ديگر آن شل باشد.


(برای اطلاعات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


موضوعات مرتبط: چله کشی فارسی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 19:49 | نویسنده : فرش دیبا |

فرش ها و قالی های ایرانی انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها عبارتند از:

قالی،فرش دستباف،فرش ماشینی،فرش شهری،فرش روستایی و ...(برای اطلاعات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


موضوعات مرتبط: شناخت انواع فرش ها و قالی های ایرانی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 19:37 | نویسنده : فرش دیبا |
فراوانى و گستردگى مراکز بافت فرش در ايران، خبر از رقمى حدود سى هزار محل و مرکز کوچک و بزرگ قالى‌بافى را دارد؛ اما مراکز عمدهٔ بافت فرش در ايران عبارتند از: مشهد، تبريز، سراب، ماکو، سبزوار، تربت حيدريه، تربت جام، نيشابور، قاين، بيرجند، قوچان، کاشمر، تهران، ورامين، گرمسار، مناطق ترکمن‌نشين، مناطق عشايرى فارس، همدان، بيجار، سنندج، بلوچستان، کرمان، يزد، نائين، اصفهان، کاشان، قم، اراک، شهر کرد، ياسوج.


موضوعات مرتبط: مناطق مهم تولید فرش در ایران

تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 19:17 | نویسنده : فرش دیبا |

نقوش فرش ترکمنی حفظی بافت است نقوش فرش اصیل ترکمن ذهنی یا حفظی بافت است و زنان ترکمن در تولید این دستبافت، آرمانها و اندیشه هایشان را با رنگهای دلخواه بر روی تار قالی گره می زنند تا تابلویی زیبا و مانا پیش روی مجسم سازند. 
شاخ قوچ، نقش عقرب، ماری گول، در ناق گول، قافسه گول، تکه گول، انسی، قزل ایاق، توینگ گول، قوش گول، آوغان گول، تاج حروز، پنجارا آراگول، آق نقش از جمله نقوش زیبایی است که در این هنردستی به کار می رود.

"گول" نقش اصلی فرش ترکمن است که بافته های هر قوم به وسیله آن از بافته های اقوام دیگر متمایز می شود و پشم و پنبه از مواد اولیه برای تولید این هنر ماندگار است. 
به رغم ترویج رنگهای شیمیایی هنوز مواد رنگدار گیاهی مانند پوست انار، چوب پویا، خاکستر چوب ازدار و زردچوبه، روناس و نیل برای رنگرزی خامه قالی کاربرد دارد. 


(برای اطلاعات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


موضوعات مرتبط: فرش ترکمن ؛ اوج هنر و هویت ترکم

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 19:13 | نویسنده : فرش دیبا |

 بعضی برای تطبیق با محیط و شرایط اقلیمی و بعضی دیگر در اثر پیوندهای مختلف تغییراتی نسبت با اصل خود پیدا كرده اند .برا ی مثال گل رز كه گل سرسبد گل هاست تاریحچه ای نامعلوم دارد . ظاهرا ریشه ی گل رز صورتی (گل محمدی ) كه در غرب وجود دارد یك گیاه بومی ایران است . ریشه ی اصلی این گل منقرض گشته اما گل محمدی در طی قرن ها پرورش یافته است . به خصوص در استان فارس و در اطراف كاشان و از آن برای تهیه عطر استفاده می شود . گل محمدی زمانی كه گلبرگ هایش را گشوده باشد آنچنان زیباست كه آرزوی عمر خیام این بوده است كه سرتاسر مقبره اش پوشیده از گلبرگ های آن باشد، همچون مقبره ادوارد فیتز جرالد در روستای بولگنزدیك وود بریدج در سافالك.(برای اطلاعات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)موضوعات مرتبط: فرش گل چیست:

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 19:3 | نویسنده : فرش دیبا |

برای آن که جایگاه علم در صنعت فرش ماشینی را دریابیم بهتر است از تعریف فرش ماشینی شروع کنیم ، آن گاه روابط و مقررات به کار گرفته شده را با اصول علمی بسنجیم ، سپس پی خواهیم برد که کاربرد علم در صنعت فرش ماشینی چیست ؟

 

پیشینه فرش ماشینی در ایران :
حدود 45 سال قبل تولید فرش ماشینی در ایران آغاز و از 30 سال پیش به این سو شاهد رشد و توسعه آن ، خصوصا در شهر کاشان هستیم . این رشد و توسعه زمینه های مختلفی مانند ساخت ماشین آلات قالیبافی ، طراحی ، و پانچ نقشه های متنوع ، انواع بافت و عملیات مقدمات بافت وتکمیل قالی را شامل می گردد. اکنون که یک تعریف از عملیات تولیدی یک فرش ماشینی را ذکرکردیم می پردازیم به رابطه این صنعت با علم !

1- علم حساب یا محاسبه یا ریاضی 
در مرحله طراحی که شامل طراحی و رنگ آمیزی و همین طور تغییر سایز اندازه ها خیلی مهم تلقی می شوند از قانون تقارن و تعادل در فرش ماشینی به وسیله محاسبات ریاضی طرح هایی در خور فرش ایران به وجود می آید . برای محاسبات تعداد گره ها در متر مربع وسانتی متر مربع از این علم بهره ای در خور توجه برده می شود .

2- علم معماری و آرشیتکت و کاربرد آن در فرش 
در این صنعت سعی می شود با توجه به سبک معماری منازل و محل های مسکونی و حتی اداری که از فرش به عنوان کف پوش استفاده می شود مطابق با اندازه و نوع سبک آن معماری طرح های زیبا خلق شود که مصرف کننده از این هماهنگی لذت کافی را ببرد. 

3- رابطه علم تاریخ با صنعت فرش ماشینیقطعا با توجه به گذشت زمان این صنعت نیز پیشرفتهایی خواهد داشت به طوری که هم در طراح یبا توجه به تفاوت سلیقه های مختلف در زمانهای مختلف و نیز با پیشرفت علم در این صنعت با افزایش کیفی مواد اولیه و نوع تولید محصول می توان کاملا به اثر تاریخ در این صنعت پی برد . 


4- رابطه علم جغرافیا و یا کاربرد آن در فرش ماشینی 
از نظر جغرافیایی هر منطقه دارای طرحی اصیل و رنگهای خاص آن منطقه می باشد که امروزه با توجه به تغییر سلا یق هنوز هم مورد علاقه مصرف کنندگان می باشد و شرکتهای تولیدی فرش ماشینی در این راستا حرکت می کنند . 

۵- رابطه علم شیمی با صنعت فرش ماشینی 
موضوع رنگ در صنعت فرش ماشینی را می توان اصلی ترین رابطه علم شیمی با این صنعت دانست . 

6-رابطه صنعت نساجی با صنعت فرش ماشینی 
این رابطه کاملا مشهود است تمام مراحل تولیدی و عرضه این کالا ارتباط مستقیم با این صنعت که بسیار وسیع و جامع است دارد .


موضوعات مرتبط: جایگاه علوم مختلف در صنعت فرش ماشینی

تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 18:59 | نویسنده : فرش دیبا |

زمانی كه ضرورت وجودی متولی فرش دستباف مطرح شد شاید بیشتر كسانی كه این نیاز را مطرح می كردند امید داشتند كه این متولی بتواند به صورت ناجی قدرتمندی كشتی سكان شكسته فرش ایران را به ساحل برساند، تردیدی نیست كه ابتدا این مسأله از زبانهای مختلف مطرح گردید، وبه مرور به موضوعی قابل بحث و قابل پی گیری در فرش ایران مطرح شد . ....

زمانی كه ضرورت وجودی متولی فرش دستباف مطرح شد شاید بیشتر كسانی كه این نیاز را مطرح می كردند امید داشتند كه این متولی بتواند به صورت ناجی قدرتمندی كشتی سكان شكسته فرش ایران را به ساحل برساند، تردیدی نیست كه ابتدا این مسأله از زبانهای مختلف مطرح گردید، وبه مرور به موضوعی قابل بحث و قابل پی گیری در فرش ایران مطرح شد . از اینكه این متولی چه باید بكند تصویر مشخصی در اذهان وجود نداشت . تجار و صادركنندگانی كه به حل مشكل بازارهای فرش دلبسته بودند، تولیدكنندگان خرده پا ، بافندگان ، طراحان و رنگرزان كه برای حل دشواریهای بغرنج خویش امید به مشكل گشائی داشتند . بهر حال اكنون این پیشنهاد كم كم به واقعیت نزدیك می شود و ظاهراً سازمانی هم برای برنامه ریزی و سازماندهی مأمور این امر شده است .اینكه اساس تشكیلات این سازمان چه خواهد بود و دست اندركاران با چه دیدگاهی در پی این كار هستند ،بحثی نیست و اینكه این سازمان زیر پوشش وزارت بازرگانی قرار گرفته علیرغم برخی نگاههای انتقادآمیز را باید با چشم پوشی نگریست . بنابراین اكنون بنظر می رسد كه ، باید درباره وضع پیش آمده مسئولانه تر بیا ندیشیم و این كه این سازمان چه كاری باید بكند و یا چه می تواند بكند ؟

حتی اگر گفت وگو درباره ضرورت این سازمان و یا نهاد و قرار گرفتن زیر پوشش وزارت بازرگانی را بحثی پایان یافته تلقی كنیم برای وارد شدن به اهمیت بحث متولی حق آن است كه بدانیم :

۱ در تشكیلات این سازمان بر حضور چه نهادهائی تأكید شده و روح حاكم براین سازمان دارای چه سمت و سویی می باشد .

۲ برای متولیان این سازمان چه ویژگیهائی در نظر گرفته شده است .


موضوعات مرتبط: متولی فرش دستباف چیست و یا كیست ؟

تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 18:57 | نویسنده : فرش دیبا |

ابزار بافت

تعریف:

ابزار وسایلی هستند که به کمک آن ها قالی بافته می شود و به دو گروه  ابزار بافت فارسی و ابزار بافت ترکی تقسیم می شوند

 


(برای شناخت ابزار بافت فارس و ترکمنی بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


موضوعات مرتبط: ابزار بافت

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 18:52 | نویسنده : فرش دیبا |

1-از آویزان کردن فرش روی دیوار گچی و آهکی خودداری نمود.

2- از کوبیدن مستقیم میخ بر روی فرش خودداری شود چون در صورت  زنگ زدگی  به الیاف آسیب رسانده و موجب پوسیدگی الیاف می شود.

3- چون قسمت گلیم  باف فرش  از دوام و استحکام لازم برخوردار نیست بهتر است قالی  از قسمت حاشیه به دیوار وصل شود.

برای حفاظت بیشتر از از قالی روی آن تنباکو یا نفتالین ریخته شود و همچنین  فرش را  در محیط بهداشتی  نگهداری کنیم و هر چند  وقت یکبار  فرش لوله شده و تا شده را باز کنیم و مورد بررسی قرار دهیم تا از سلامتی آن مطمئن شویم.


موضوعات مرتبط: در صورتی که فرش به عنوان تابلو فرش استفاده می شود

تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 18:50 | نویسنده : فرش دیبا |

1-از قرار دادن فرش در محیط مرطوب و تاریک خودداری شود.

2-از تابش مستقیم نور خورشید بر روی  سطح فرش جلوگیری  شود. 

3-ابعاد فرش مناسب با ابعاد اتاق  باشد و سعی  کنیم که فرش بزرگتر از ابعاد اتاق نباشد، چون در صورت بزرگ بودن مجبور میشویم که فرش را  از کناره تا بزنیم و تاخوردگی  موجب می شود که فرش  ترک بردارد وآسیب ببیند.

4-از انداختن فرش روی  زمین گچی و آهکی خودداری کنیم چون گچ و آهک موجب پوسیدگی فرش می شود.

5- در صورت امکان  سعی کنیم  که از یک مفروش کننده مناسب مثل موکت برای زیر فرش استفاده کنیم تا هرگونه  رطوبت احتمالی را جذب کند و از آسیب رسیدن به فرش جلوگیری شود.

6-بهتر است که سر ریشه های فرش را در زیر آن پنهان کنیم تا ذر اقر رفت و آمد ساویده نشود و از بین نرود .

7-از قرار دادن فرش در کنار حرارت زیاد  و مواد شیمیایی خودداری شود.

8- از قرار دادن اشیا سنگین و نوک تیز بر روی فرش خودداری شود.


موضوعات مرتبط: روش های نگهداری فرش با فته شده

تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 18:47 | نویسنده : فرش دیبا |

فرش که مجموعه ای است از هنر و صنعت ، حاصل زحمت و تجربه هزاران ساله ی هنرمندان گمنامی  است که تمام عمر گرانمایه ی خویش را صرف طرّاحی ، بافت و رنگرزی  فرش نموده اند.

از این جهت  لازم است تک تک ما ارزش این هنر را درک کنیم و با بافت فرش های مرغوب ، هنر و توانمندی  هنر مندان ایرانی را در بازار های  جهانی به بهترین شکل ممکن، عرضه نماییم.


(برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وضعیت فرش و جنبه اقتصادی آن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


موضوعات مرتبط: نگاهی بر وضعیت فرش

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 18:37 | نویسنده : فرش دیبا |

فرش چیزیه که شما میندارین تو خونه هاتون و گاهاّ روش میشینید البته قدیما بیشتر روش میشستن ونقشه هایش جنبه هنر را داشت ولی الان بیشتر جنبه لوکس و زیبایی و در برخی خانه ها برای چشم درآوردن را دارد. اما در حقیقت اینطور نیست. انسان فرش را برای حفظ جان خود از رطوبت وسرما و جانوران زیر خاک  بجای نی و حصیر و برگهای نخل بافت.

در واقع اولین فرشها از مدل نمد و جنس پشم بودند و انسانها زمانی که پشمهای رنگی را باهم در نمد مخلوط کردند پی به طرح و نقش فرش بردند که مهمترین  بخش آن نیز به حساب می آید.

البته فرشهای اولیه طرح گلیم بودند و اولین فرش یا قالیچه گره دار منقوش جهان، قالیچه 2400 ساله پازریک ایرانی است که با نقوش گلها و جانوران خیالی و تصاویرانسان با لباسهای هخامنشیان بافته شده و در موزه آرمیتاژ شهر سنت پیترز بورگ روسیه نگهداری می شود. 

معمولترین فرش با دست از پشم و پنبه و ابریشم بافته می شود واین اواخرهم بوسیله ماشین با اکریلک هم بافته میشود.

فرش بسته به کیفیت آن از5 هزار تومان الی 50 میلیون تومان خرید و فروش میشود.

طرحهای فرش شامل : نقشه گردان و هندسی ، ابنیه و آثارباستانی، محرابی، گلهای ختایی، ترنج و لچک، جنگلی، باغی ، . . . و زیباترین و پرفروشترین طرح ها افشان، شاه عباسی، قاب قرآنی، بختیاری، ماهی، بته، طاقی،قابقابی وحیوانی و . . . میباشد و مرغوبترین فرشها مربوط به تبریز و با خطه آذربایجان میباشد.


موضوعات مرتبط: فرش چیست و چگونه آن را بشناسیم

تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 18:36 | نویسنده : فرش دیبا |
رنگ متن:

هم‌خوانی رنگ فرش دستباف با دکوراسیون منازل، مهم‌ترین مسئله قابل تأمل در بازار فرش بلژیک است:

 • لاکی روناسی 25.2%
 • مسی 19.5%
 • الوان 17.3% (منظور از الوان، طیف مختلفی از رنگ‌ها به‌صورت یکسان است.)
 • کرم 16.4%
 • آبی 11.4%
 • سایر رنگ‌ها 10.2%
 • همنشینی و تضاد رنگی:

  در این بازار، خریداران فرش دستباف، بیشتر تمایل دارند که متن و حاشیه فرش دارای همنشینی رنگی باشند:
  1. همنشینی 68.3%
  2. تضاد 31.7%

  عوامل مورد نظر مشتریان بلژیکی:

  خریداران فرش دستباف در بلژیک، مهم‌ترین و بهترین خصیصه فرش دستباف ایرانی را اصالت و سپس رنگ‌بندی آن می‌دانند:
  1. اصالت 37.7%
  2. رنگ‌بندی 34.2%
  3. قیمت 19.4%
  4. ابعاد 8.7%

  مزیت فرش دستباف کشورهای رقیب ایران در بازار بلژیک:

  در حال حاضر مهم‌ترین مزیت فرش کشورهای رقیب، طرح فرش می‌باشد. در سال‌های اخیر، کشورهای رقیب ایران در زمینه تولید فرش دستباف، با روی آوردن به استفاده از طرح‌های ایرانی و طرح‌های مورد پسند مشتریان بلژیکی، به این مهم دست یافته‌اند. پس از طرح، قیمت و سپس رنگ و ابعاد قرار دارند:
  1. طرح 33.3%
  2. قیمت 25.9%
  3. رنگ 20.4%
  4. ابعاد 20.4%

  نتیجه:
  اصالت و رنگ‌بندی فرش ایرانی مهم‌ترین خصیصه‌های مورد نظر خریداران بلژیکی است؛ و از آنجا که مهم‌ترین خصوصیت فرش کشورهای رقیب، طرح آنها می‌باشد (و البته طرح این فرش‌ها کپی‌برداری از فرش‌های ایرانیست)، پس با عرضه طرح‌های مورد نظر این بازار که اکثراً خواهان طرح‌های افشان و غیر لچک ترنج هستند، می‌توان بازار این کشور را مجدداً در دست گرفت.
  تصویر‌سازی یک فرش با بیشترین تقاضا در بازار اتریش بر اساس سایر یافته‌های این بازار:
  فرش 9 متری (3.5x2.5) با رنگ زمینه لاکی روناسی و حاشیه‌ای با تونالیته مشابه، دارای رجشمار 25 تا 35 با خامه از جنس پشم و طرح افشان شاه عباسی به‌صورت خلوت با قیمت حدود 9 تا 45 میلیون ریال (تقریباً معادل 680 تا 3400 یورو)

 • موضوعات مرتبط: تقاضای فرش دستباف در بازار بلژیک

  تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 18:26 | نویسنده : فرش دیبا |
  مالزی:طرح‌های مورد نظر خریداران فرش ایران در مالزی طرح‌های هندسی است که در قالب فرش ایران، خشتی، لچک ترنج یا افشان نامیده می‌شود. برای سالن سخنرانی سفارتخانه و محیط‌های دانشگاه، فرش‌های بزرگ‌پارچه و برای توریست‌ها و مردم اندازه 3×2 متر خریدار دارد. رنگ‌های مورد نظر مردم مالزی ملایم و متضاد است. کشور مالزی به دلیل مسلمان بودن مردم آن رنگ قرمز را می‌پسندند.
  ایتالیا: ایتالیا به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. در شمال ایتالیا مردم رنگ‌های آرام را می‌پسندند. در ایتالیا به دلیل آن‌که بزرگ‌ترین طراحان جهان سکونت دارند اکثراً رنگ‌های آبی کم‌رنگ، کرم بژ و قرمز ملایم فروش دارد. در جنوب ایتالیا مردم رنگ‌های تندتر را پذیرا هستند. در مورد طرح‌ها، مردم شمال و جنوب یک نظر دارند، آنها بیشتر دنبال طرح‌های هندسی و قالی‌های بدون ترنج هستند. اندازه مورد نظر مردم ایتالیا، فرش‌های زیر 6 متر است. اندازه‌های 2.5×2 متر، 2×2 متر و 1.5×1 فروش زیادی دارد.
  آلمان: رنگ‌های کرم، حاشیه خاکی خیلی کم‌رنگ، زمینه کرم، تعداد رنگ‌های به کار رفته در قالی حداکثر 6 رنگ و هر چه کنتراست تعداد رنگ‌ها کمتر باشد برای خریدار جاذبه بیشتری دارد. اندازه زیر 6 متر باشد. طرح‌های خلوت و بدون ترنج مورد نظر مردم المان است.
  آمریکا: در امریکا به دلیل کثرت نژاد و فرهنگ، تمامی رنگ‌ها خواهان دارد اما در حال حاضر رنگ‌های آرام، کهنه پخته شده، قرمز مایل به قهوه‌ای و سبز پخته شده مورد پسند است. اندازه فرش باید بزرگ باشد. طرح مورد پسند مردم امریکا طرح‌های افشان با گل‌های درشت می‌باشد (هر چه زمینه خلوت‌تر و گل‌ها درشت‌تر باشد، خواهان بیشتر دارد).
  دبی: رنگ‌های پر‌رنگ طلایی و رنگ‌های شاد، مورد علاقه مردم امارات است. فرش‌های 4×6 متر، 5×8 متر و 3.5×5 متر فرشهایی است که مردم امارات خریداری می‌کنند. مردم امارات، طرح‌های اصیل ایرانی چون لچک ترنج را دوست دارند.
  هلند: در هلند رنگ‌های کرم خوش‌رنگ و رنگ‌های ساده که به هیچ‌وجه تند نباشد مورد پسند مردم می‌باشد. اندازه‌های فرش حتی اگر خانه‌ها بزرگ باشد باید کمتر از 6 متر باشد. نقشه‌های خلوت که در آن از شلوغی خبری نباشد و نیز هندسی باشد طرفدار دارند.


  موضوعات مرتبط: چه رنگ چه طرح و چه اندازه ای باب کدام بازار است؟

  تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 18:8 | نویسنده : فرش دیبا |
  در باب معنای اسطوره تعاریف بسیاری از قول بزرگترین اسطوره شناسان مطرح و ارایه گردیده است. در این میان می توان بعضی اشتراكات تفسیری این محققین را به عنوان بنیان های اسطوره شناسی در نظر گرفت . از جمله اینكه اسطوره ها ارزشهای فرهنگی هر جامعه هستند كه به همین نسبت نیز می توان آنها را در فرهنگ های مختلف مورد قضاوت قرار داد. عجیب است كـه قـدرت و نـیرومندی نفـوذ انـدیشه های اسطوره ای به قدری اعجاب بر انگیز است كه حتی در لابلای نقوش هنر صنعت فرشبافی ایرانی نیز خود را نشان داده و پرده از رازهایی بر می دارد .  موضوعات مرتبط: نقش و اسطوره در فرش دستباف ایران

  ادامه مطلب
  تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 17:56 | نویسنده : فرش دیبا |
  فرش، طرح‌هاي مختلفي دارد كه 14 طرح در ميان آن‌ها از همه مهم‌تر و معروف‌تر هستند:

  - طرح شاه‌عباسی

  -طرح اسليمی

  -طرح گلدانی

  -طرح درختی

  -طرح شكارگاه

  -طرح‌ بته‌ای 

  و...  (برای اطلاعات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


  موضوعات مرتبط: نگاهی به انواع طرح های فرش

  ادامه مطلب
  تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 17:30 | نویسنده : فرش دیبا |
  این فرش تقریبا چهارگوش حدود دو متر مربع وسعت دارد و تصویر سوارکاران، آهوان در حال چرا، جانوران افسانه‌ای با سرعقاب و بدن شیر بر آن نقش بسته و حاشیه‌ای گل‌دار آن را زینت بخشیده است. رنگ‌هایی که در فرش پازیریک به کار رفته است عبارتند از: قرمز تیره، سبز، آبی، زرد و نارنجی کم‌رنگ.
  در طراحی فرش نقش‌مایه‌ها و نگاره‌ها بسیار سنجیده با قرینه‌سازی کامل در چارچوب نقشه‌ای متوازن و یک‌دست با رعایت کلیه اندازه‌ها به چشم می‌خورد. این شکل‌ها در نقشه فرش پازیریک به‌ روشنی قابل تشخیص است؛ در حاشیه اول تکرار جانور افسانه ای بال‌دار، در حاشیه دوم 14 سوارکار، 14 ستوربان، 28 اسب، در حاشیه سوم تکرار گل چهاربرگی، در حاشیه چهارم تکرار 24 گوزن خالدار شاخ پهن، در حاشیه پنجم تکرار جانور افسانه ای (شبیه حاشیه اول) و در وسط فرش 24 چهارگوش که درون هریک نگاره هشت‌پر دیده می شود. این فرش کلا از پشم بافته و تار آن اندکی کشیده شده و پودهای آن به طور شل در شماره سه یا چهار بین هر دو ردیف گره پیچیده شده است. ریز فرش برابر 600 3 گره در هر دسیمتر مربع و نسبتا منظم و با قاعده است. فرش دارای لبه ها و کناره های کوچک 1 در 1.5 سانتی‌متری و در امتداد هر دو حاشیه دارای پرز فشرده و با ضخامت چند میلیمتر است. رنگ فرش تغییر یافته و رنگ اصلی به سایه های صورتی و سبز کم رنگ تبدیل شده است ولی در اصل می بایست رنگ بسیار روشنی داشته باشد. تزیین فرش پیچیده و حاکی از بالا بودن سطح بافندگی فرش است.
  فرش پازیریک هم اکنون در موزة آرمیتاژ روسیه نگهداری می شود. در ایران نیز در 1355ش دو نمونه از این فرش در شرکت سهامی فرش ایران بافته شد که موزه فرش ایران یکی از آن‌ها را به معرض نمايش گذارده است. فرش پازیریک نمونه کم‌یاب و زیبایی از شاهكارهاي هنر فرش‌بافي ايران‌زمين مي‌باشد، که با تکنیک بسيار بالا بافته شده است.


  موضوعات مرتبط: فرش های موزه ای

  تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 17:10 | نویسنده : فرش دیبا |

  فرش‌های ایرانی در مجلل‌ترین کاخ‌های دنیا و اتاق‌های ساده و بی‌تکلف روستایی وجود دارند و زیبایی آن‌ها چشم‌ها را خیره می‌کند. فرش‌های ایرانی در تمام دوران نشان‌دهنده روح هنری کشور ایران است. هنوز مشخص نیست که اولین فرش در کجا بافته شده است. اولین فرش به احتمال زیاد به‌ وسیله افراد چادر نشین برای فرش کردن کف خاکی چادرشان بافته شده بود. ولی امکان این ‌که فرش به‌ وسیله مصری‌ها، چینی‌ها و یا حتی به‌ وسیله افراد دیگر اختراع شده باشد هست. و حتی امکان این‌ که تمام این مردم فرش را خودشان اختراع کرده باشند، بدون اینکه با هم ارتباط و یا تماسی داشته باشند نيز وجود دارد.  (برای اطلاعات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


  موضوعات مرتبط: فرش های موزه ای

  ادامه مطلب
  تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 17:8 | نویسنده : فرش دیبا |

  در واقع نقشه قالي عبارتست از نماي قالي بر روي كاغذ شطرنجي كه بافنده با نگاه كردن به خانه هاي نقشه و انتقال رنگهاي آن خانه ها به كمك گره زدن خامه بر روي چله نقشه را به طور كامل بر روي قالي پياده مي كند.

  طراح نقشه قالي به صورت ذهني و يا بر اساس الگو طرح مورد نظر را تهيه و بر روي كاغذ شطرنجي پياده مي نمايد.سپس طرح تهيه شده توسط نقاش كپي و رنگ آميزي مي گردد. چله كش بايد تعداد تارهاي چله را طبق خانه هاي نقشه قالي تعيين نمايد. با توجه به اينكه نقشه هاي قالي ممكن است حالتهاي متفاوتي داشته باشد، آشنا بودن چله كش به هر يك از اين حالتها به او كمك مي كند كه به انجام چله كشي بپردازد.  (برای بررسي حالتهاي مختلف نقشه قالی بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)  موضوعات مرتبط: نقشه قالی و رابطه ی آن با چله کشی

  ادامه مطلب
  تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 | 10:0 | نویسنده : فرش دیبا |

  گرچه يك بافت معيوب ، ممكن است از جهات بسيار زيادي داراي مشكل باشد ، اما چند نكته كليدي وجود دارد كه اگر توسط بافنده رعايت شوند ، بافت فرش - حداقل - داراي كيفيت قابل قبول خواهد بود و اگر رعايت نشوند ، ممكن است لطمات غير قابل جبراني به فرش وارد شود .

  ۱- اساس انجام یک بافت خوب اول : دار قالي سالم و بدون عيب و دوم : انجام چله كشي صحيح و يكدست مي باشد .
  بنابراين ، چنانچه كيفيت موارد فوق ، براي شما قابل قبول ( يا دلچسب ) نبود ، تا زمان حل مشكل ، بهيچ عنوان بافت را شروع نكنيد .
  براي بافندگان تازه كار و كم تجربه ، چله كشي كاري سخت و دشوار است همچنين ، با توجه به حساسيت فوق العاده چله كشي در حاصل كار ، بهتر است كار چله كشي را به افراد خبره و با تجربه واگذار كنيد .

  ۲- پود نازك :پس از انتخاب دار مناسب و انجام چله كشي صحيح ، مهمترين عامل موفقيت در انجام يك بافت خوب ، اين است كه بافنده در كشيدن پود نازك ، به اندازه كافي ، مهارت داشته باشد . بنابراين - لطفا تا قبل از حصول اطمينان ، و تمرين كافي ، در اين مورد بهيچ وجه ، بافت را شروع نكنيد زيرا :
  كيفيت بافت هر فرش بيشتر از هر چيز مربوط به كيفيت كشيدن پود نازك آن است

  ۳- كنترل دقيق ارتفاع فرش :سيستم ارتفاع سنج اتوماتيك ، داخل نقشه ، بطور مرتب ( معمولا هر بيست رج يكبار ) ارتفاع بافت را متناسب با رجشمار محاسبه كرده و به بافنده اعلام مي كند . بنابراين كافي است ارتفاع فرش را برابر با آن بطور مرتب و از همان ابتدا تنظيم كنيد و از مشكلات و عيوب زيادي كه در اثر عدم كنترل ابعاد ممكن است بوجود آيد جلوگيري نمائيد .

  با اين حال توجه كنيد كه :
  اگر بافت شما پايين زدگي داشت : ( اشكال كار شما يكي از موارد زير است ) *** دفه را بيش از حد و خيلي محكم مي كوبيد .
  *** چله ها را بيش از حد استاندارد ( بوسيله پيچهاي سردار ) سفت كرده ايد .
  *** تراكم چله ها ، كم است ( چله ها بازتر از حد استاندارد كشيده شده است . عرض كارتان بيش از اندازه خواسته شده مي باشد .)

  *** القاج وپود نازك را به صورت مرتب در هر رج ، استفاده نمي كنيد .

  اگر بافت شما بالا زدگي داشت : ( اشكال كار شما يكي از موارد زير است )
  *** دفه را آرام و كمتر از حد استاندارد مي كوبيد .
  *** چله ها شل است ( مي توانيد بصورت يكنواخت ، آنرا از طريق پيچهاي سردار سفت نماييد).
  *** تراكم چله ها زياد است ( عرض كار كمتر از اندازه خواسته شده مي باشد .)
  *** پود نازك را خيلي سفت و خشك مي كشيد .( در اين صورت هر چقدر هم دفه بزنيد رج بعدي پايين تر نخواهد رفت .)

  و يك نكته خيلي مهم ديگر ، در ارتباط با << كنترل ابعاد و اندازه فرش >>متاسفانه ، اكثر بافندگان عادت به اندازه گيري مرتب بافت ندارند و گاهي تا نيمه هاي فرش ، حتي يك بار هم ، آن را اندازه نمی گيرند و بالفرض ، اگر در وسط كار متوجه شوند كه بافتشان ( مثلا ) پنج سانت كوتاه شده است ، سعي مي كنند در نيمه دوم ، آن پنج سانت را هم جبران كنند . ( يعني نيمه دوم را آنقدر بلند و با فاصله مي بافند كه پنج سانت هم بيشتر از اندازه استاندارد باشد !!) و اينجاست كه اشتباهي بزرگتر از اشتباه اول را مرتكب مي شوند !! چون در اين صورت ، تمام فرش ( هم نيمه اول و هم نيمه دوم ) از نظر اندازه و ابعاد ، خراب شده است . بنابراين : اگر مقداري از فرش را ( بدون اندازه گيري دقيق و مرتب ) بافتيد و بعدا متوجه شويد فرش بالا زدگي يا پايين زدگي دارد ، لطفا باقيمانده فرش را مطابق اندازه هاي استاندارد جدول ببافيد ! ( و به قسمتي كه دچار مشكل شده است ، كاري نداشته باشيد !!! )
  همواره از گره های استاندارد با طول سه سانتیمتر (هر دو لاي نخ با هم سه سانت !!) استفاده كنيد چون در غير اين صورت با مشكل كسري نخ مواجه خواهيد شد .
  بسياري از عيوب و مشكلات بوجود آمده در طول بافت ، بوسيله رفوگري و ... قابل رفع هستند اما متاسفانه گاهي براي تامين نخهاي كسري ( بخصوص اگر تعداد آنها زياد باشد يا در قسمتهاي حساس نقشه باشند ) هيچ كاري نمي توان انجام داد ! تا جايي كا ممكن است نا چار شويد تا بافت خود را نيمه كاره رها كنيد بنابراين لطفا اين توصيه را كاملا جدي بگيريد !!

  اكثر بافندگان وقتي با اين پرسش مواجه مي شوند كه : << آيا طول گره هايتان بلند نيست ؟ >> فورا جواب مي دهند كه : خير !! اتفاقا خيلي هم كوتاه است ! اما اگر چند گره از روي بافت را با قلاب شكافته و با خط كش اندازه بگيريد مي بينيد كه طول هر گره ۵/۳ يا ۴ سانتيمتر ( و بيشتر از مقدار نخ داده شده ) است ... بنابراين تا قبل از اندازگيري دقيق در اين مورد قضاوت نكنيد !!

  بعد از بافت هر رج باید گره ها را (بوسیله دو انگشت دست ) سر كشي نمائيد . تا گره ها بصورت كاملا صاف و كشيده در ساختمان فرش قرار بگيرند ،همچنين مي توانيد با استفاده از دفه ، گره ها را شانه كنيد .شانه زدن بافت بوسيله دفه براي فرشهائي كه بعدا برجسته كاري مي شوند يك كار ضروري و لازم است !!

  4- نا همواري و سر كجي امتداد رج ها گاهي اتفاق مي افتد كه پس از بافت مقداري از فرش ، امتداد رجها ، بتدريج از حالت كاملا صاف و افقي بودن خارج شده و ناهموار مي شوند گاهي حتي بافت ، دچار سر كجي شديد مي شود ( بطوريكه يك سمت بافت بالاتر و سمت ديگر پايين تر قرار مي گيرد . )

  دلايل بوجود آمدن اشكال ( ناهمواري يا سر كجي ) اين مشكل ، دو دليل عمده دارد كه هر دو مربوط به انجام ناصحيح چله كشي است .
  -يكنواخت نبودن كشش چله ها در عرض كار :در قسمتهايي كه چله ها سفت تر است ، رجها در اثر دفه زدن ، به سادگي پايين مي روند ولي در قسمتهايي كه چله ها شل است ، هر چقدر هم دفه بزنيد رجها پايين نمي روند ، بنابراين در امتداد رج ، پستي و بلندي ايجاد مي شود .
  -عدم تراکم یکنواخت تارهای چله در عرض کار :در قسمتهائی که تعداد چله بیشتری ریخته شده ، طبیعتا ارتفاع فرش بدلیل فشردگی و تراکم بیشتر ، بالا می زند و بالعکس


  موضوعات مرتبط: نکان کلیدی بافت

  تاريخ : دوشنبه دوازدهم تیر 1391 | 21:0 | نویسنده : فرش دیبا |
  عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن بر فرش اثر نامطلوب بگذارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  اصیل نبودن طرح،بافت نامرغوب،بالازدگی،به هم خوردگی گل ها،پائین زدگی،پوکی (توخالی)،پیچیدگی،ترنج داشتن،چند چین یک پود،خلوتی،دو دست شدن و ...  (برای کسب اطلاعات بیشتر راجب هر یک از موارد بالا و عیوب دیگر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)


  موضوعات مرتبط: عیوب احتمالی در بافت فرشٍ،قالی و تابلوفرش

  ادامه مطلب
  تاريخ : دوشنبه دوازدهم تیر 1391 | 16:26 | نویسنده : فرش دیبا |

  پشم

  در فلات پهناور ايران علي رغم خشكي نسبي آب و هواي آن، مراتع سرسبزي براي پرورش دام وجود دارد. در دامنه هاي كوه هاي البرز و رشته جبال زاگرس به ويژه در نواحي سنندج و كرمانشاه و نواحي شمال خراسان و بلوچستان و نقاط مركزي ايران گوسفنداني پرورش مي يابند كه پشم هاي مرغوب آن ها در تهيه فرش هاي با دوام و پاخور بكار مي روند.

  نژادهاي معروف گوسفندان ايران عبارتند از: قره گل، ماكوئي، سنجابي، كردي، افشاري، بلوچي، قزل، كلكوهي، مغاني، بختياري، نائيني و سنگسري.

  بيشتر گوسفندان ايران از نوع نژادهاي با پشم ضخيم هستند و متجاوز از 65 تا 70 درصد پشم آن ها از نوع هتروتيپ HETEROTYPE است بر اثر اين كيفيت تار پشم زبرتر، ضخيم تر و مستحكم تر بوده و كاملاً مناسب براي قالي بافي مي باشد. قطر تار پشم نژادهاي گوسفندان ايران بين 35 تا 50 ميكرون (35 تا 50 هزارم ميلي متر) و طول آن ها حتي تا 38 سانتي متر نيز مي رسد.

  گوسفنداني كه در كوهستان ها و هواي معتدل پرورش مي يابند نسبت به گوسفندان نقاط پست و مرطوب پشم هاي مرغوب تري توليد مي كنند. هم چنين پشم هائي كه در فصل بهار چيده شده باشند كيفيت بهتري نسبت به پشم هاي پائيزه دارند.

  پشم هاي سفيد رنگ خاصيت رنگ پذيري بهتري نسبت به ساير پشم ها دارند لذا بيشتر مطلوب رنگرزان هستند. ناگفته نماند رنگ پشم گوسفندان نژاد سفيد روشن نيست بلكه در حقيقت نخودي و يا زرد روشن است. تنها پشم برخي از نژادها مانند گوسفندان سيستاني به طور كامل سفيد و براق هستند كه بعد از رنگرزي شفافيت و جلوه خاصي پيدا مي كنند.

  پشمي كه براي بافت قالي انتخاب مي گردد بايد داراي خصوصياتويژه اي باشد. قطر پشم هاي مناسب براي قالي بافي در حدود 30 تا 40 ميكرون (30 تا 40 هزارم ميلي متر) است. از پشم معمولاً پرز و يا گوشت فرش بافته مي شود ولي بافندگان ايلياتي مانند قشقائي، بلوچ ها، تراكمه و طوايف لر تار و پود فرش هاي خود را نيز از پشم انتخاب مي كنند. به ندرت در گذشته نيز برخي از فرش هاي همداني و بلوچي با پشم شتر بافته مي شده است. تقريباً در تمام مراكز بافندگي ايران شيرازه هاي فرش را از جنس پشم انتخاب مي كنند ( به استثناي فرش هاي ابريشمي). در فرش هاي لري و بلوچي گاهي نيز از موي بز براي اين منظور استفاده مي كنند.

  در موارد معدودي در گذشته برخي از سوداگران و قالي بافان متقلب از الياف سلولزي پشم نما مانند «كوپر آمونيوم ويسكوز» يا پشم هاي نامرغوبي كه از صورت نخ خارج شده و دوباره رشته شده بودند و يا از پشم مردار در بافت فرش استفاده مي نمودند. اين گونه تقلبات كه گاهي توأم با استفاده از رنگ هاي جوهري بود موجب آن شد كه تا مدتي به شهرت فرش هاي ايران لطمه وارد شود.

  پشمي كه از گوسفند چيده مي شود داراي مواد خارجي زيادي است كه قبل از ريسندگي بايد آن ها را از پشم جدا كرد. اين مواد عبارتند از: چربي پشم (لانولين)، ادرار و عرق بدن حيوان كه در روي پشم خشك شده و حاوي املاح پتاسيم و سديم و اسيدهاي معدني و آلي مي باشد و هم چنين شن و خاك و خاشاك و سوخته هاي داغ و باقي مانده روغن ها و مرهم هايي كه براي التيام زخم بر روي بدن حيوان ماليده اند.

  براي جدا كردن اين مواد بايد الياف پشم را شست و شو نمود. بعد از اين عمل بايد آب پشم با دقت گرفته شده و در مكاني كاملاً تميز به صورت يكنواخت خشك شود. اين قبيل عمليات را يا با دست و يا در كارخانه هاي پشم شويي كه با وسايل شستشوي مكانيكي و دستگاه هاي خشك كن مجهز هستند انجام مي دهند.

  بعد از مرحله خشك شدن پشم ها را مي ريسند و سپس كلاف هاي حاصله را در كارگاه هاي رنگرزي به رنگ هاي مورد نظر در مي آورند. عمل ريسندگي را يا با دست انجام مي دهند (دست ريس) و يا اينكه در ماشين هاي مخصوص آنها را مي ريسند كه در اين صورت پشم در مقدار زياد و به صورت كاملاً يكنواخت رشته و تابيده مي شود. پشم هاي دست ريس بيشتر در روستاها و مراكز قالي بافي ايلياتي تهيه مي شوند.

  كرك

  كرك يكي از مواد تشكيل دهنده قالي هاي ظريف و نسبتاً گران قيمت است. كرك در اصطلاح به پشم هاي نرمي كه روي بدن گوسفند و بز و شتر روئيده و به هنگام شانه كردن بدن اين حيوانات بين دندانه هاي شانه گير مي كنند گفته مي شود.

  با توجه به كثرت قاليچه هاي موجود در بازار كه به غلط به قاليچه هاي كركي معروف هستند به خوبي استنباط مي شود كه اين تعداد قاليچه قاعدتاً نمي توانند از پشم هايي كه بدين طريق مشكل بدست مي آيند بافته شود بلكه پشم هاي ظريف خارجي مانند «مرينوس» هستند كه پرز اين قبيل قاليچه ها را تشكيل مي دهند.

  پنبه

  الياف پنبه اي در قالي بافي مورد مصرف زياد دارند به طوري كه تقريباً مي توان گفت كه تار و پود اكثر فرش هاي ايران از پنبه مي باشد. يكي از امتيازات رشته هاي پنبه اي نسبت به انواع پشمي آن اين است كه چون آفت بيد به خوردن آن تمايلي ندارد لذا فرش هايي كه تار و پود آن ها از پنبه مي باشد در صورتي كه در معرض بيد خوردگي قرار گيرند تنها پرز و يا گوشت آن ها از بين مي رود و سوراخ و يا حفره اي در آن ايجاد نمي شود و در نتيجه به آساني مي توان طبقه جديدي از پرز را از طريق گره زدن بر روي شبكه تار و پود فرش كه سالم باقي مانده است به وجود آورد.

  الياف پنبه اي استحكام زيادتري نسبت به پشم دارند و هم چنين به دليل خاصيت كشش كمتري كه در مقايسه با الياف پشمي دارند براي تار و پود قالي مناسب تر مي باشند. پنبه ايران با خصوصيات ويژه اي كه دارد برخلاف عدم قابليتش براي بافت پارچه هاي ظريف براي تار و پود فرش هاي درشت بافت و متوسط بسيار مناسب است. از الياف پنبه اي نمي توان براي پرز قالي استفاده كرد. در موارد بسيار نادري ديده شده است كه پنبه را براق و ابريشم نما كرده و فرش هاي ابريشمي تقلبي از آن بافته اند. گاهي براي پود گذاري به جاي پنبه از الياف ويسكوز نيز استفاده مي شود. براي تشخيص پنبه از ويسكوز بهترين طريقه اين است كه الياف مشكوك را در آب خيس كنند. الياف ويسكوز بعد از اين عمل به سهولت پاره مي شوند در حالي كه پنبه مقاومت بيشتري از خود نشان مي دهد.

  ابريشم

  الياف ابريشم يا از پيله كرم ابريشم بدست مي آيند و يا بصورت مصنوعي توليد مي شوند كه البته نوع مصنوعي آن براي بافت فرش چندان مناسب نيست. الياف ابريشمي در نسبت مساوي به قطر به مراتب مستحكم تر از الياف پشمي مي باشند.

  بافت فرش با مصالح ابريشمي كاري بسيار دقيق و پرزحمت است به اين سبب هميشه فرش هاي گرانبها و با رج شمار بالا را با آن مي بافند. گاهي از ابريشم براي برق و جلا دادن و برجسته نشان دادن طرح و نقش استفاده مي كنند مانند فرش هاي گل ابريشم نائين، كاشان، تبريز و بيرجند و يا اينكه به عنوان تار و پود آن را به كار مي برند (قاليچه هاي چله ابريشمي اصفهاني).

  معمولاً نسبت وزني تار و پود و پرز در فرش هاي پشمي و ابريشمي با توجه به نوع بافت به شرح زير مي باشد. چله (تار) 20-12 درصد، خامه يا پرز 70-50 درصد. و به عنوان يك قاعده كم و بيش كلي مي توان گفت كه از صد در صد وزن فرش پانزده درصد آن چله، پانزده درصد وزن پود و بقيه (هفتاد درصد) مربوط به وزن پرز فرش مي باشد


  موضوعات مرتبط: نخ هایی که در فرش بافی استفاده می شود

  تاريخ : دوشنبه دوازدهم تیر 1391 | 16:11 | نویسنده : فرش دیبا |

  با وجود آنکه در مورد اولین دست بافته های بشر اطلاعاتی کم و بیش کافی وجود دارد ولی درباره نخستین فرش های گره دار جهان و تاریخ و محل بافت آنها دانسته های ما اندک بوده و بیشتر در حدود حدس و فرضیه باقی مانده است. در ردیابی معکوس مسیر توسعه و پیشرفت فن قالی بافی و رسیدن به نقطه شروع و مهد این پیشه مفید که پیدایش آن تنها بر اساس رفع احتیاج و توسط چادرنشیانان و قبایل صحراگرد صورت گرفته است پژوهشگران اروپائی در گذشته در اثر تحقیقات خود به این نتیجه رسیده بودند که تمدن های باستانی مصر و ‌آور گهواره فرش بافی جهان بوده اند و شواهد نستباً معتبری نیز در صحت این مدعا در اختیار داشتند . از جمله م ندرجات تورات به هنگامی که در فصل هجرت قوم بنی اسرائیل در باب آرایش خیمه ها و استفاده از قالی سخن می راند و هم چنین ستون یادبودی از شلما نصر دوم آشوری که در آن نقش دو تخته فرش با ریشه ههای بلند حکاکی شده است.

  فرضیه این محققین که قدمت بیشتر و اصالت کمتری داشته و بشتر بر مبنای گفتاری استوار بوده و یا اشاره بر نمونه ای غیر از فرش حقیقی چون نقش سنگی آن دارد با کشفیات باستان شناس معروف روسی به نام «ردنکو» که در نیمه اول قرن اخیر در میان توده های یخی موفق به کشف یک تخته فرش گره دار می گردد به کلی دگرگون شده و در نتیجه مهد قالی بافی از سواحل نیل و رودخانه های دجله و فرات به آسیای مرکزی تغییر مکان می دهد. با شرح کامل تر این حفاری و تفاسیری که بر نتیجه این کشف با اهمیت نوشته شد مسئله را در زیر نور تابان تری می بریم.
  در سال ۱۳۲۸ شمسی (۱۹۴۷میلادی) پروفسور ردنکو قطعه فرش گره داری را که در اصل به عنوان پوشش اسب به کار می رفته است در قبرهای مستور از یخ چادرنشینان صحراگرد در محلی به نام «پازیریک» واقع در هشتاد کیلومتری مرز مغولستان در میان کوه های آلتائی کشف می نماید. این فرش که قدمت آن به ۲۵۰۰ سال قبل می رسد در اندازه های ۸۳/۱×۲ متر و با ۳۶۰۰ گره در دسیمتر مربع و در رنگ قهوه ای مسی و سبز روشن بافته شده است. تصویرهای حاشیه آن با شکل های متداول در دوره هخامنشی و نقش های تخت جمشید شباهت فراوان و بدون ت ردیدی دارند و در زمینه مرکزی آن تصاویر ستاره هایی چهار پره ای شبه شکل های منعکس شده بر روی اشیاء کشف شده در لرستان مربوط به این دوره در دورن مجموعه ای از قاب ها محصور شده اند.
  درباره سابقه تارخی این فرش با اهمیت که در موزه «آرمیتاژ» لنین گراد نگهداری می شود پرفسور ردنکو معتقد است که در زمان مادها و یا پارت های قدیمی بافته شده است. بنابر نظریه یکی از پژوهشگران معروف به نم «دیماند» در فرش پازیریک ترکیبی از طرح های آشوری و هخامنشی و سکائی بکار رفته ا ست. او نیز مانند ردنکو عقیده دارد که مبدأ این فرش از ایران است. یکی دیگر از صاحب نظران فن به نام «اولریخ شورمان» پا را از این فراتر نهاده و عقیده دارد که این فرش در آذربایجان بافته شده است. در حالیکه «یان بنت» معقتد است که با وجود فاصله ای متجاوز از ۳۵۰۰ کیلومتر از کوه های آلتائی تا مرزهای کنونی ایران، احتمال آنکه این فرش کار بافنده های ایرانی باشد بسیار ضعیف است. نامبرده در تاریخچه فرش پازیریک در کتابی تحت عنوان «قالیچه ها و قالی های جهان» قاطعانه تأکید می کند که مهد هنر و فن قالی بافی در شرق آسیا و در میان اقوام مغول بوده و از آنجا به نقاط غربی آسیا و از جمله ایران رسیده است.
  پروفسور ردنکو در ادامه کاوش های باستان شناسی خود چندی بعدی تخته فرش دیگری را با بافت ظریف تر در فاصله یکصد و هشتاد کیلومتری پازیریک در محلی به نام باسادار کشف نمود. در اینجا باید یادآور شد که قبل از کشفیات ردنکو یکی دیگر از باستان شناسان روسی بنام «کوزلف» در نحیه ای بنام نوئین اولا واقع در سیبری موفق به یافتن تکه هایی از یک فرش ضخیم بافت گردیده بوده که تاریخ بافت آن را بعد از فرش پازیریک دانسته و آن را به بافنده های دوره هخامنشی منتسب نموده اند.
  قرائن تاریخی تأیید کننده این نکته است که قالی بافی در زمان ساسانیان رونق داشته است و در ارتباط با این مطلب سالنامه چینی «سوئی سو» مربوط به سال های ۵۹۰ تا ۶۱۷ میلادی یعنی اندکی پیش از انقراض سلسله ساسانی در میان کالاهای ایرانی از قالی نام می برد.
  در تأیید مجدد وجود قالی بافی در این دوره، به فرش معروف «بهار خسرو» اشارتی داریم. ابوجعفر محمد جریر طبری در تاریخ طبری (۳۲۱-۲۲۵ هجری قمری) نیز به شرحی که می آوریم درباره این قالی اظهار نظر کرده است:
  « … که یک قالی بسیار عالی کار ایران موسوم به بهار خسرو در قصر تیسفون به طول ۴۵۰ قدم و عرض ۹۰ قدم موجود بوده است … » در حالیکه دکتر ربرت بامبان نویسند و پژوهشگر ایرانی مقیم امریکا ابعاد این فر مزین به جواهرات گرانبها را درکتاب خود به نام «آیا می دانید که» ۲۴×۲۶ متر ذکر کرده است.
  وجه تسمیه این قالی زربفت و گرانبها به آن جهت است که نقشه آن نمایانگر باغی آراسته با گل ها و پرندگان و جوی های آب روان بوده است. این فرش زیبا و نفیس به روایتی به هنگامی که خسرو پرویز پادشاه ساسانی مغلوب «هراکلیوس» امپراطور رم گردید به دست سپاهیان غالب افتاد و به گفته ای دیگر، این همان فرش معروف «بهارستان» است که در شکست یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی سپاهیان عرب آن را به غنیمت بردند.
  در مدت دویست سالی که ایران تحت تسلط اعراب بوده هنر قالی بافی دچار رکود گردید و از پیشرفتی که در زمان ساسانیان داشت بازمانده ولی این امر به آن معنی نبود که این حرفه دچار توقف کامل شده باشد چه همچنان در گوشه وکنار این سرزمین بافت قالی و قالیچه با روند بطئی تری ادامه داشت. یادآوری این نکته در این جا ضروری است که عرب ها در هیچ یک از دوره های تاریخی خود به فن قالی بافی اهمیت قابل توجهی نشان ندادند حتی این روزها نیز بافت قالی و قالیچه حرفه ای نیست که اهالی کشورهای عرب زبان را به خود جلب کند و به استثنای کشورهای شمال افریقا مانند مصر و تونس و مراکش ساکنان سایر کشورهای عربی با تمام علاقه ای که به خرید این متاع دارند با وجود این از کار در کنار دارهای قالی روی گردان هستند.
  رکورد فن و حرفه قالی بافی در ایران تنها تا زمان خلفای تجمل پرست اموی که در کاخ های افسانه ای خود بی نیاز از قالی گرانبها و نفیس ایرانی نمی توانند باشند ادامه می یابد در این دوره در مأخذ تاریخی در شرح تحف و هدایای حکام محلی برای خلفای حاشیه نشین دجله مکرر از قالی ایران نام برده می شود. بنا به نوشته ابن خلدون (۷۳۲-۸۰۶ هجری قمری) جزء خراج سالیانه ناحیه طبرستان و گیلان به مأمون خلیفه عباسی ششصد تخته قالی و قالیچه وجود داشته است.
  در تأیید وجود کارگاه های قالی بافی حتی بعد از تسلط اعراب در ایران حجت ما نوشته های مورخین و جهان گردان عرب و فارسی زبان است که به قالی و قالی بافی ایران اشارت متعدد دارند منتهی مراتب در سال های اولیه تسلط اعراب تا حدود زیادی این حرفه به بوته فراموشی سپرده شد. ولی با گذشت ایام به ویژه بعد از جنبش های استقلاب طلبانه بار دیگر قالی بافی در ایران احیاء شده و رونق گرفت. از جمله این یادآوری های تاریخی اشارات ما به حدود العالم – تاریخ بیهقی – معجم البلدان و نوشته های مقدسی و ابن بطوطه جهان گردان عرب است که مراکز قالی بافی ایران در سیستان – فارس – آذربایجان – بخارا – قائنات – خوزستان – طبرستان و گیلان را در آثار خود مکرر نام برده اند.
  ترکان سلجوقی در سال ۴۱۶ شمسی محدوده وسیعی از خاک ایران را به تصرف خود درآورده و در آذربایجان و نواحی مرکزی و غربی ایران استقرار یافتند. با این تهاجم زبان و فرهنگ آنان نیز به این سرزمین آورده شد و با هنر و فرهنگ ایران مخلوط گردید و در نتیجه طرح های قالی ایران در این برخورد فرهنگی متأثر از طرح های سلجوقی شد. امروزه از فرش های ایرانی مربوط به این دوره اثری وجود ندارد. ولی به احتمال تشابه آن با نمونه فرش هایی که در مسجد علاءالدین در قونیه (پایتخت سلجوقیان) دیده شده اند می توان چگونگی آن ها را حدس زد. در این باره با قید احتیاط می توان اظهار نظر کرد که طرح های قالی این زمان با خطوط شکسته و بدون انحناء بوده و هم چنین ظرافت بافت آن ها نیز به پایه فرش های بافته شده در دوره های بعدی نمی رسیده است.
  رونق و شکفتگی قالی بافی ایران تا زمان حمله مغول ادامه می یابد در اشعار منوچهری، ناصر خسرو – انوری – عنصری به قطعات و قصایدی بر می خوریم که در آن ها ذکری از قالی و رنگرزی آن دوره به میان آمده است. ولی با هجوم سپاهیان مغول، قالی بافی مانند سایر فعالیت های هنری تا مدتی متوقف می شود.
  در دوران تسلط تیموریان بر ایران (۷۴۸-۸۸۴ شمسی) بسیاری از ویژگی های هنری ایران دست خوش دگرگونی های اساسی می شود. در این دوره با نفوذ فرهنگ چینی در صنایع ظریفه ایران که مانند تأثیر نقاشان و مجسمه سازان ایتالیائی در کار هنرمندان اروپای قرون هجده و نوزده میلادی است کار نقاشان و هنرمندان ایرانی به مرزهای کمال نزدیک می شود.
  در زمینه نقش قالی تغییرات حاصله چنین بود که طرح های هندسی رفته رفته به طرف طرح های با خطور دوار و منحنی گرایش یافته و مئتیف هایی مانند پیچک ها، گل ها، نخل های بادبزنی، توده های ابر مانند، قارچ ها، انواع حیوانات و پرندگان افسانه ای و معمولی مانند اژدها، سیمرغ، گربه وحشی، آهو و مانند آن در طرح های نقش قالی ایران ادغام می گردند. با مشاهده مینیاتورهایی از بهزاد نقاش معروف و هم چنین در بوستان سعدی و ظفر نامه (شرح فتوحات تیمور لنگ) می توان به سهولت دگرگونی طرح های قالی در این دوره را درک نمود.
  هنرهای معماری، نقاشی، خطاطی و قالی بافی در اواخر حکومت تیموریان بویژه در زمان حکمرانی شاهرخ میرزا (۷۷۹-۸۵۰ هجری قمری) و فرزند هنرمندش بایسنقر در نهایت کمال و اهمتی بودند.
  بایسنقر خط ثلث را در کمال استادی می نوشت و قرآن بزرگ و نفیسی به خط زیبای او موجود است و به علاوه کتیبه مسجد گوهر شاد مشهد را شخصاً خطاطی کرده است. این شاهزاده با ذوق و ایمان به تشویق هنرمندان دوره خود علاقه و اشتیاق خاصی نشان می داد. معروف است بخش مهمی از ثروت افسانه ای را که امیر تیمور از غارت گری های خود بدست آورده بود فرزندان و نوادگانش چون شاهرخ میرزا، بایسنقر، الغ بیک و سلطان بایقرا در راه اعتلاء هنرهای زیبای ایرانی مصروف داشتند و در دوره تیموریان شهرهای سمرقند، بخارا، شیراز و به ویژه شهر هرات پایتخت این سلسله به صورت مراکز مهم قالی بافی ایران در می آیند.
  بعد از تیموریان حکام سلسله های قره قویونلو و آق قویونلو که در غرب ایران فرمانروایی داشتند مرکز سیاسی خود را در شهر تبریز قرار دادند. در این دوره فرش های زیبایی در این شهر بافته شد. به این گونه حدس زده می شود که فرش هایی که به اوایل دوره صفویه نسبت داده شده اند به احتمال در این زمان در تبریز بافته شده اند.
  سفیر جمهوری و نیز «جوزپه باربارو» در درباره «اوزن حسن» (۸۴۷-۸۵۶ شمسی) از حکام آق قویونلو بارها از قالی های گرانبهایی که در کاخ او دیده سخن گفته است. با تأسف امروزه از این قالی های نفیس هیچ گونه اثری باقی نماند ه است.
  قالی بافی در عصر صفویه (۱۱۳۵-۹۰۷ هجری قمری)
  در دوره صفویه هنرهای معماری، کاشی کاری، نقاشی، خطاطی، تذهیب و قالی بافی به حد کمال و درخشش خود رسیدند. در این دوره هنرمندان ایرانی به خلق آثاری آن چنان دل انگیز و زیبا می پردازند که هرگز همتایی نمی یابند. طرح های قالی از خلاقیت و نبوغ هنرمندان این عصر چنان بارور می شوند که پس از گذشت چند صد سال هنوز مورد تقلید بوده و با همه کوششی که برای گشودن راهی به فراسوی چهارچوبه هنری این دوران معمول گردیده جز در تعدادی معدود توفیق چندانی نصیب طراحان نقش قالی نگردیده، گویی تمام نگاره ها و نقوش ممکن از پیش به دست این هنرمندان چیره دست طرح و تکمیل شده است.
  قالی بافان این دوره با استفاده از این طرح ها در حدود یک هزار و پانصد تخته قالی و قالیچه از خود باقی می گذارند که برخی از آن ها به صورت شاهکاری هاهی مسلم قالی بافی دنیا ثبت می شوند. در این دوره قالی بافی از حالت یک پیشه روستایی و چادرنشینی به مقام یک حرفه با اهمیت در کارگاه های شهری تغییر موضع داده و تجارت و صدور آن به کشورهای اروپایی شروع می شود.
  در سفر نامه های «تاورنیه» و «شاردن» و سایر کسانی که در آن موقع از ایران دیدن کرده اند به پیشرفت قالی بافی و مراکز متعدد بافت فرش در شهر های اصفهان، کاشان، تبریز و کرمان اشارات فراوان شده است.
  فرش های بافته شده در این دوره را بر اساس طرح های آن در گروه های زیر طبق بندی می کنند. ترنج دار، گلدانی، شکارگاه، گلدار هراتی، درخت و بوته،‌ باغی، لهستانی


  موضوعات مرتبط: تاریخچه فرش بافی،قالی بافی و تابلوفرش بافی

  تاريخ : دوشنبه دوازدهم تیر 1391 | 15:49 | نویسنده : فرش دیبا |
  .: Weblog Themes By VatanSkin :.
  آخرین مطالب
  پيوندهای روزانه
  آرشیو مطالب
  امکانات وب